بسم الله الرحمان الرحیم

  چاقی ولاغری

یا

طب سنتی واسلامی روز آمد

فصل دوازدهم: درمان چاقی و لاغری

این فصل از 22 فصل کتاب غذا درمانی می باشد که فعلاً هم به خاطر نظر خواهی وهم به جهت این که خیلی راحت دراختیار افراد قرار بگیرد،  درهمین حد تکثیر می شود که امید ست،  شما از پیشنهاد ونظر مبارک خود دریغ نفرموده  ومارا مورد لطف خود قرار دهید. ونیز باید توجه داشت، کار ویراستاری اساسی وبررسی نهایی صورت نگرفته است ومهم این که چون ما کیسه ای برای نوشتن وچاپ این قبیل کتاب ها ندوخته ایم لذا تکثیر برای استفاده جایز ولی برای فروش به طورکلی ممنوع است، مگر با اجازه کتبی از خودما؛ البته این یک تأکید است نه این که خدای ناکرده کسی این گونه باشد:

اشاره ای به علل چاقی ولاغری           

چاقی و لاغری علاوه بر این که می تواند، ژنتیکی وراثتی باشد،  نژادی وقومی بودن آن حتمی است،  ولذا حتی کشور هایی از نظر چاقی، لاغری و دیگر شرایط جسمی کاملاً باهم متفاوت می باشند، این نوع چاقی و لاغری،  بیماری ومشکل ساز نمی باشند  و اگر گاهی چاقی وراثتی به یک بیماری تبدیل می شود،  عارضه ای پیش آمده وعوامل دیگر ورای آن قرار دارد؛ توجه به این که هیچ علت دیگری نمی توان برای چاقی فعلی جهان به شمار آورد علت آن همان عدم رژیم غذایی درست وسپس بی تحرکی است، مثلاً کسانی که چربی و مواد نشاسته ای زیاد مصرف کرده و میوه، سبزی و ترشی به حد لازم مصرف نمی کنند و ورزش وتحرک هم نداشته و ندارند،  به بیماری چاقی مبتلا خواهند شد ودرواقع ناشی از عدم تعادل لازم در بدن است که  چاقی طبیعی واستعداد بستر آن می شود. اصولاً چی وچقدر خوردن ملاک نیست بلکه چگونه خوردن ملاک است که رعایت نمی شود. ولذا حضرت رسول (ص) می فرمایند (معده خانه بیماری وپرهیز «ازپرخوری وبدخوری...» سرآمد همه داروهاست: نهج الفصاحه صفحه625) قسمت آخر حدیث می شود چگونه خوردن که دربسیاری از بر نامه های غذایی رعایت نمی شود

 درحال حاضر بیش از یک میلیارد و سیصد میلیون انسان در جهان دچار مشکل چاقی وعوارض آن  هستند و سالی هجده  میلیون آن راهی گورستان می شوند؛ چاقی علاوه بر این که مشکلاتی را در همه شرایط خصوصی زندگی، روابط اجتماعی،  عملکردهای شغلی... در پی دارد،  دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که افراد چاق از عمر کمتری برخور دارند و به همان اندازه،  که در همه کارهای فکری و... ناموفقند،  افراد معمولی موفق ترند؛  در آدمهای چاق چون قلب باید خون  بیشتری را  به بدن برساند قلب تحت فشار قرار می گیرد و بدن زودتر فرسوده شده و این شرایط ناخواست  زیان بار،  بستری خواهد شد برای بیماری قند و چربی خون، پا درد، کمر درد، فشار خون،  از دست دادن شادابی، زیبایی صورت و چهره...ومشکلات دیگر از قبیل بیماری قلبی وعروقی ودرنهایت سکته...، که همه،  از آثار چاقی می باشند؛  چاقی گلبولها وسیستم های بدن را بطور کلی دچار مشکل واختلال خواهد نمود؛  افراد چاق زودتر زمین گیر و بیشتر دچار بیماری آسم... می شوند. اصل این مطالب  8/4/84  از رادیو پیام گرفته شد.

بایدهای غذایی و  چاقی

هیچ دراویی بهتر از مصرف انواع میوه جات  در صبحگاهان  نیست، میوه ها به جهت فقدان چربی،  نشاسته و مواد قندی،  مواد زایدی را که باعث چاقی می شود از بین خواهند برد،  مانند هندوانه که بی نهایت ذوب کننده می باشد،  یعنی اگر برآن اصرار شود درکوتاه مدت ذوب میکند، کدو، و پرتقال  بخاطر ترش بودنش و کلاً ترشی ها مانند آب غوره، سرکه، آب لیمو،  ماست وآب ماست، دوغ ...مؤثر می باشند، ولی اگر کسی ضعف اعصاب و یا زخم معده  دارد  باید به میزان لازم وجوری مصرف کند که مشکل ایجاد نکند؛  مواد نشاسته ای مانند برنج و مواد غذایی پر چربی،  باید شبها مصرف شود چون سلولها شب فعالیت چندانی ندارند،  مواد نشاسته ای می سوزند ولی روز جذب بدن می شود،  به همین جهت مصرف میوه در شب، در لاغر شدن  تأثیر ندارد؛ قبل از هرغذای گوشتی وبرنجی مصرف سوپ، دم کرده چای سبز،  خوردن صبحانه مفید است،  چون نخوردن صبحانه باعث اضافه وزن می شود، عرق 17 گیاه بعد ازغذا،  سبزی ها همه لاغر کننده اند،  مصرف جوشانده گل فندق،  سالاد دندان شیر،  سیب درختی زیاد توصیه شده است،  آب غوره که گفته شد، افراط در آن برای زنان باردار درست نیست، تنها خوردن انگور در شب توصیه شده است؛ کسانی که می خواهند چربی زاید بدنشان از بین رفته و متعادل گردد آب لیمو ترش را گرفته  وهر روز صبح بعد از غذا  میل کنند؛  ونیز خیار با ماست و دوغ، البته شب  مصرف شود  چون  سردی آن  کم تر ضرر می زند؛  هویج، آب هویج،  ولی برای مبتلایان به مرض قند ممنوع است،  سبزی شاهی، عرق زیره مفید است، کاهو و سالادهای دیگر، آلوچه،  آلو سیاه، گیلاس، انار، گریپ فورت، گوجه،  ریواس، سیر، موسیر با ماست،  نارنگی، کیوی. کسانی که اشتهای زیاد دارند باید ناشتا مغز بادام مصرف کنند ولی برای افراد کم اشتها ولاغر ممنوع می باشد، روزه گرفتن ضد چاقی است که خوب است افراد چاق در هفته دو روز به نیت مستحب روز بگیرند.

 افراد چاق وقتی ترشی مصرف می کنند چون ممکن است زخم معده داشته باشند ویا به خاطر این که دچار آن نشوند،  باید درهفته حتماً دو بار کباب ، شیر کمی جوشانده را باعسل خوب،  پنیر با مغز گردو،  نان سوخاری،  نان تازه، عسل باموم وبعد از غذا عرق نعنا به اندازه نصف استکان میل کنند

نبایدهای غذایی

انواع مواد نشاسته ای را باید کم کرد، مانند برنج،  سیب زمینی...و با مصرف ترشی، سالاد، خیارشور و میوه ترش، آن را کنترل وکم اثر نمود؛  ونیز کم کردن مصرف گوشت وچربی... وبا کمک آب لیمو ودیگر ترشیها،  اثرات مضرآن را  کاهش داد،  ولی مصرف زیتون وروغن آن،  بخاطر اثرات مفیدی که در قلب وعروق، معده... دارد وبرای هر بیماری دیگر مفید است حتی لازم است مصرف شود، غذای زیاد درشب وشیرینی ها باعث چاقی می شوند،  لذا باید کم و گاهی و با غذاهای خنثی کننده مصرف شوند،  مثلاً خرما را با ماست. باید توجه داشت کم کردن حجم غذا  نجات از چاقی نیست چون حتی از جهات دیگر سلامتی ما دچار مشکل می شود، ازجمله آن  نرسیدن مواد غذای لازم و متناسب شرایط جسمی وکاری ... ماست که چیز دیگری آن را جبران نخواهد کرد، البته می شود چیزی نخورد تا لاغر شد ولی پیامد های آن قابل جبران نمی باشد، آن هم در حالی که راه های زیادی برای لاغر شدن وجود دارد،توجه کنید  کسانی هستند که آب هم بخورند چاق می شوند، پس این ها باید آب هم نخورن تا لاغر شوند!؟ به هر صورت کم کردن حجم غذا توصیه خوبی نیست باعث لاغری می شود ولی به قیمت آنچه به برخی از آنها اشاره شد؛ بنابراین، اگر میوه به خصوص هندوانه زیاد  مصرف کرده ومرتب ورزش کنند، هر چند غذا هم  بخورند و استعداد چاق شدن هم داشته باشند، یک ماه طول نخواهد کشید که لاغر می شوند، می گویید خیر، تجربه کنید وخوب است تجربه را راه نمای خود قرار دهیم چون علی (ع) برآن تأکیددارد.

    به هر صورت از تنقلات،  تخمه ها، خوردن زرد آلو و انگور بعد از غذای گوشتی باید خوداری کرد، چون مصرف زرد آلو و انگور بعد از غذای گوشتی برای کسانی است که بخواهند چاق شوند توصیه می شود، شما اگر یک ماه کاملاً دقت کنید می توانید یک الگوی غذایی کاملاً استاندارد، ومتناسب  شرایط جسمی ... خودتان بدست آورده وانتخاب کنید  و آنگاه دیگر لازم نیست به گفته این و آن گوش بدهید،  چون بسیاری از بیماریها به علت گوش دادن به توصیه این و آن است که تجربه شخصی خود را توصیه می کنند. ما وقتی واقعاً راه درست مورد اعتماد را پیدا کردیم دیگر دلیل ندارد به راه نمایی دیگران توجه کنیم،  مگرجاهایی که واقعاً راه را نمی دانیم وتوصیه بجا وهرج ومرجی نباشد؛  این از تجارب خودماست که حتی مارا  به این جارساند که این همه کتاب طبی را به راحتی بنوسیم؛  خداوند انسان را برای شدن وترقی بقدری وسیع وتوانمند  قرار داده که واقعاً عجیب است!؟ ودریایی است که هر چه از آن بردارند برعکس بیشتر می شود.

بایدها رفتاری ولاغر شدن

    تجربه ثابت کرده حتی میوه هم نمی تواند جای گزین  ورزش شود، مصرف میوه زیاد،  باعث افت فشار... می شود ولی ورزش فشار زیاد را کم ودرمان و افت فشار را بالا می برد، چون همه ماهیچه ها وسیستم های ایمنی ...بدن را، فعال، کار آمد وانعطاف پذیر می نماید وحتی یک مورد اثر بد ندارد واگر متناسب با بیماری انجام شود،  برای همه بیماری ها مفید است؛ یکی از دوستان که مربی ورزشند گفت. حتی افراد دارای مشکل نخاعی گفتند وضعمان روبه بهبودی می باشد !؟؛ کوه نوردی وپیاده روی آرام،  راه پیمایی هر روز صبحها حتی دریک فضای سه متری می شود یک ساعت راه رفت وحتی دوید؛ درخاطرم هست، سی سال پیش طلبه ای که واقعاً چاق بود، وقتی از چهارماهه آموزش نظامی برای مرخصی آمده بود، اصلاً آب شده بود؛  خودش گفت. آنقدر ما را می دواندند که عرق از چشممان بیرون می آمد؛  حدود چند ماه پیش شنیدم مرد خارجی140 کیلویی طی دو سال با راه پیمایی و مصرف میوه ها، شصت کیلو از وزن خود را کم کرده است. خوب است تا گرفتار دکتر وداروی شیمیایی نشده ایم کمر همت را بسته وعلاج واقعه را قبل از وقوع کنیم. بابیماران زیادی سروکار دارم که برای یک بیماری جزئی وسطحی بر اثر نا آگاهی خود را معتاد دارو کرده اند وسالم هم نیستند از استان قزوین،  درنامه نوشته بود. روزی هفتاد قرص مصرف می کند وفایده هم ندارد!؟ وکسانی توصیه کرده اند شراب بخورند وتریاک بکشند!؟ که ازما کسب تکلیف کرده بودند ، این کار را به کنند یانه!؟ این قبیل افراد را زیاد دیده  ومی بینم!؟ گناه این ها بر عهده کیست وچه کسی ویا کسانی باید جواب بد هند، بحثی طولانی دارد.

راه وروش چاق شدن

کسانی که وراثتاً ویا به عللی دیگر لاغرند و به گونه ای لاغر هستند که نباید باشند،  باید به فکر رفع این مشکل بود وبا انجام باید ها ورعایت نباید های غذایی ورفتاری، جلو آن را گرفت، وحتی می توان همان لاغری وراثتی را هم کنترل ودرمان کرد. البته همان طور که اشاره شد اگر بیماری ومانند آن، مثلاً که اشتهایی... علت لاغری است،  تا بیماری وکم اشتهایی را بر طرف نسازیم، روشهای چاق شدن اثر چندانی ندارند ولی درهمین حال هم باید ادامه  داد وهمزمان کوشش کرد که بیماری وکم اشتهایی برطرف شود؛ حتی اگر برطرف هم  نشود باز هم باید ادامه داد، چون این کارجلو بدتر شدن را می گیرد، و اگر لاغری را کنترل نکنیم کم کم سر از ضعف عمومی درآورده وضعف عمومی ما را از پای درآورده وزمین گیر می کند؛ واین چیزی است که در آسایشگاه معلولین وسالمندان خیریه بقیه الله قم که روزهای سه شنبه برای تحقیق آنجا می روم، مشاهده می کنم. به هر صورت یکی ازعلل مهم بیماریهای روحی وجسمی، لاغری وضعف عمومی است،  چون سیستم های ایمنی بدن درمقابل عوارض میکروبی  وویرسها،  نا توان و وبیمارند وتوان دفاع از حریم بدن را ندارند.

درمورد باید ها ونبایدهای غذایی ورفتاری،  برای چاق شدن، چون در باره لاغر شدن مطالب را کاملاً توضیح داده ایم،  دیگر لازم نیست آن ها را تکرار کنیم، چون باید های غذایی افراد چاق می شود نباید های غذایی افراد لاغر،  ازجمله آدم چاق باید ترشی زیاد مصرف کرده ومیوه را صبح ها بخورد،  ولی آدم لاغر درست باید عکس آن عمل کند و نیز در نباید ها باید به عکس،  عمل کند مثلاً بعد از غذای گوشتی انگور و زرد آلو زیاد بخورند،  برنج سیب زمینی و کلاً مواد نشاسته ای،  شیرینی خوردن ... را زیاد کنند ولی در باید ها ونباید های رفتاری روش چاق ویا لاغر شدن حدوداً مثل همند مثلاً همان طور که افراد چاق باید ورزش ...داشته باشند افراد لاغرهم باید، از ورزش و کوه نوردی، تفریح کوتاهی نکنند، چون بهترین داروی درد ها هستند وبیماریی نیست که ورزش ... درآن اثر نداشته باشد ولی از ورزش سنگین خوداری کنند .قابل ذکر است ورزش به جهت این که اشتها را زیاد وبه هضم وجذب ودفع غذا کمک می کند وهمین طور کوه نوردی وتفریح که مشکلات معده وکمبود وافت غذا را رفع ودفع می کنند وباعث نشاط وانبساط روحی فرد می شود، برای افراد لاغر ضروری می باشد، و مهم این که این روش ها  برای همیشه باید  ادامه داشته باشند؛ این هم از چیزهایی می باشد که خودما،  باید تجربه کرده  وحتی دیگران را راه نمایی کنیم.

 درمورد این که گفتم ورزش وکلاً هرنوع رفتار درمانی در همه بیماری ها  اثر بخش خواهد بود؛ سال 85 که دردانشگاه علوم پزشکی قم با آقای دکتر...وخانم دکتر... درباره طب از دید گاه اسلام وغذا درمانی گفت وگو داشتیم، خانم دکتر... گفتند اگر بیمار سرطانی را دراختیار شما قرار دهند، با غذا درمانی چگونه اورا معالجه می کنید؟ گفتم غذا درمانی تنها یک گوشه از درمان است وما ده ها روش درمانی دیگر داریم، وقتی کاملاً توضیح دادم، آقای دکتر...گفتند ماگروهی را دراختیار شما قرار می دهیم که کار خود را به صورت آز مایشی شروع کنید.  درمورد رفتار درمانی دوکتاب مستقل تحت عنوان رفتار درمانی اول ودوم ونیز کتاب های،  شناخت درمانی، پیش گیری ازبیماریهای وراثتی و فلسفه سحر خیزی را دارم که هنوز چاپ نشده اند وتنها دردو کتاب رفتار درمانی اول ودوم بیش از شصت مورد روش رفتار درمانی توضیح داده شده، مانند خورشید درمانی، آب درمانی، بستن درمانی، خنده وموسیقی درمانی، خانواده درمانی...

 افراد لاغر به طور کلی که باید میوه را شب ها بیشتر مصرف کنند؛  باز رعایت این امر مهم است که هم کمتر بخورند وهم تاممکن است از میوه های شیرین استفاده کنند مانند موز، خرمالو، زردآلو، وانگورکه غیرازبقیه صبح ها باید خورده شود،  توت، گلابی،  لیمو شیرین، سیب درختی، گیلاس، خرما، انار وپرتقال شیرین، کاهو، کلم، اسفناج ...وماست آب رفته. ودر شرینی ها فقط از خرما، کشمش، انجیر، ...استفاده کرده  واز شیرینی های مصنوعی به خصوص شکولات وپفک ...جداً خود داری کنند، چون بدترین چیز هستند برای کم اشتها شدن، و پیا مد های ناگوار وحتی بیماری زای آن، که زیاد سفارش می شود، به خصوص درموردکودکان که باعث کم غذایی وسپس سبب سوء هاضمه وکم وزنی آن ها خواهد شد، که همین بستری می شود که درآینده  به بیماری های ناشناخته  وپیچیده وگونا گونی مبتلا شوند،  که هیچ دکتری قادر به ریشه یابی وپیدا کردن علت اصلی آنها نخواهد بود وهیچ دارویی حتی غذا درمانی وورزش... درآنها اثر قطعی نخواهد داشت !؟

ونیز برنج ومواد نشاسته ای اگر سه وقت وهر روز هم باشد بد نیست ولی تنوع درغذا  باید رعایت شود واز یک نواختی جداً خود داری کرد وچیزی که خیلی مهم می باشد، مصرف غذاهای مقوی، باکیفیت ودوست داشتنی می باشد که دارای انرژی، پروتئین وکالری کافی هستند مانند پسته،  شیر وموز،  شیرو خرما، شیر وکاکائو...، هیچ چیزی مانند مصرف خاکشیر درهر صبح مفید نیست، شنبلیه هم خیلی سفارش شده است، شیربا گردو، کباب، توت فرنگی وپوشیدن لباس کتانی؛  واز همه مهم تر غذا ها ومواد خوراکی اشتها آور مانند، لیمو شیرین، پرتقال شیرین، عرق نعنا وعرق هل وگل بابونه که بعدِ غذا به اندازه نصف استکان مصرف می شود، ونیز سیب درختی، ماست شیرین باغذای گوشتی، ُسس، گوجه ورب آن،  سبزی،  خرما،  پیاز خام سفید، تخم مرغ وپیاز سفید که اول پیاز در روغن سرخ می شود، ورزش وتفریخ، خنده وشوخی ...که برای زیاد کردن اشتها معجزه می کنند. اصولا آدم های شاد وخندان ودارای روحیه وآشنا با برخورد های خوب اجتماعی، افراد خوش بین ودرست کار، افراد دارای باورهای دینی و دارای اخلاق پسندیده وبا معنویت ... اگر بیماری نداشته باشند، از پر اشتها ترین افرادند وافراد گوشه گیر، کم حرف، اخمو، عصبانی، افسرده، بیکار، خیال باف، دارای هرج ومرج غذایی...ازکم اشتها ترین افرادند. قابل ذکر می باشد سیستم تقویت کننده اشتها وقوای جسنی یکی است وغده ای می باشد که درقسمت تحتانی مغز سر قرار دارد و علت این که آدم های افسرده هم کم غذا هستند وهم دارای ناتوانی جنسی، به همین جهت است، که هرچه افسردگی بالارود به همان اندازه این موجود حیاتی کوچک می شود وتنها درمان  اصلی آن شادی ونشاط...  وبرطرف شدن علت افسردگی می باشد.

درپایان باید توجه داشت که شرایط افراد کاملاً متفاوت می باشد وحتی شرایط نوع شغل، پیر وجوان، زن ومرد، شهری وروستایی، زمستان وتابستان ... همه این ها درمعالجه باید مورد توجه قرار بگیرند، ازباب نمونه ممکن است غذایی برای ما ساز گار ومفید نباشد ولی برای دیگری که مثلاً لاغری اوهم مثل ماست،  بسیار مفید باشد. ولذا   خودمان باید دکتر خود باشیم وبا ابتکار وکسب تجربه مشکل خود را حل کرده  وبدون جهت خود را گرفتار دکتر وداروهای کشنده شیمیایی نکنیم!؟

* مابرای پاسخ گویی درمورد چاقی ولاغری وهربیماری دیگر بحمدالله آمادگی داریم و همه وقتمان برای حل این گونه مشکلات افراد می باشد، وتا کنون از همین طریق مشکلات بیمارانی حل شده وکسانی با ماتماس تلفنی دارند وماهم باکمال میل جواب آنها را داده و می دهیم؛ خانمی از شهر لالی مسجد سلیمان دوسال است مرتب تلفن دارد وبحمدالله مشکل روانی او حل شده است؛ شما هرموقعی زنگ بزنید اصلاً مانعی وجود ندارد وما بی نهایت خوشحال می شویم:

                                            تاريخ : سه شنبه سوم اردیبهشت ۱۳۸۷ | 20:41 | نویسنده : عبدالحسین نجفی |